Czy wiedziałeś, że…? Ciekawe fakty

Na polskich drogach każdego dnia dochodzi do wielu kolizji oraz wypadków. Wsiadając za kółko lepiej jednak nie myśleć o statystykach policyjnych, ponieważ można by popaść w depresję i wprowadzić się w stany lękowe. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy być świadomi zagrożeń oraz tego, jak należy zachować się, gdy będziemy uczestnikami wypadku samochodowego.

Jest kilka kwestii, o których każdy kierowca powinien wiedzieć i zdawać sobie z nich sprawę. O czym mowa?

Do wielu wypadków dochodzi wtedy, gdy pogoda jest wręcz idealna

Mylnie przypuszcza się, że do największej liczby wypadków dochodzi podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Ze statystyk policyjnych wynika, że to właśnie podczas pięknej, słonecznej pogody dochodzi do największej ilości niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Z czego to wynika? Być może piękna pogoda wprowadza kierowców w stan rozkojarzenia, a śnieg, ulewny deszcz czy oblodzenie zwiększa ich czujność i wymusza ostrożniejszą jazdę.

Najwięcej wypadków ma miejsce na prostej drodze

Długie, proste odcinki są bardzo niebezpieczne. Dlaczego? Zwykle to właśnie na nich kierowcy pozwalają sobie na zawrotną prędkość, a tym samym stwarzają poważne zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Najwięcej pijanych kierowców jeździ po drogach w soboty, po godzinie 18:00

Wolne dni od pracy są pokusą dla wielu ludzi do świętowania i niestety picia alkoholu. Część osób postanawia wsiąść w nietrzeźwym stanie za kierownicę, co jak wiadomo jest dużą nieodpowiedzialnością oraz poważnym zagrożeniem. Wiele wypadków ma miejsce w sobotnie wieczory.

Nie tylko kierowcy są sprawcami wypadków, ale również piesi

W większości przypadków winą za wypadek drogowy są obarczani kierowcy. Nie oznacza to jednak, że winowajców nie należy szukać również wśród innych użytkowników ruchu drogowego. Piesi bardzo często w nieostrożny sposób wychodzą na jezdnię, próbując przedostać się na drugą stronę. Dopuszczają się także przechodzenia przez pasy na czerwonym świetle.

Długie odcinki autostrad są wyjątkowo niebezpieczne

A4 jest uważana w Polsce za jedną z najniebezpieczniejszych autostrad, ze względu na swoją długość. Kierowcy czując się pewnie na szerokopasmowej jezdni, przekraczają prędkość, nie zachowują odpowiedniej odległości od jadących przed nimi pojazdów. Przyczyną wypadków jest także zmęczenie. Monotonna jazda na autostradzie, podczas której praktycznie cały czas jedzie się na jednym biegu, bywa bardzo często zgubna.

Wiele wypadków ma miejsce w niedalekiej odległości od domu ofiary

Okazuje się, że do dużej ilości wypadków drogowych dochodzi zaledwie 5 km od miejsca zamieszkania. Z czego to wynika? Trudno jednoznacznie stwierdzić.