Jak wrócić za kierownicę po wypadku?

Wypadek drogowy może wywrzeć trwałe piętno na ludzkiej psychice. Traumatyczne przeżycia mogą być powodem lęków, z którymi trudno sobie poradzić. Zespół stresu pourazowego, którego objawami są rozdrażnienie, brak koncentracji, drżenie rąk czy nadmierna potliwość sprawiają, że trudno jest myśleć o powrocie do kierowania pojazdem. Nie można jednak odpuścić i zaprzestać jazdy samochodem. To żadne wyjście z sytuacji. Wypadki chodzą po ludziach i każdy może popełnić błąd. Ważne, aby poradzić sobie z tym we właściwy sposób.

Najlepsza rada? Daj sobie czas

Nie należy zmuszać zarówno sprawny wypadku, jak i jego ofiary do przełamania strachu, jakim jest ponowne kierowanie pojazdem. Należy dać sobie tak dużo czasu, jak to jest potrzebne. Każdy inaczej zachowuje się po traumatycznych wydarzeniach. Jedna osoba usiądzie za kierownicą już po kilku tygodniach od wypadku, a inna będzie potrzebowała na to nawet paru lat. Podstawą jest, aby uspokoić nerwy i przezwyciężyć stres oraz obawy.

Skorzystaj z pomocy najbliższych

Jeżeli czujesz, że już nadszedł czas na Twoją pierwszą podróż samochodem jako kierowca po wypadku, najlepiej weź za pasażera bliską osobę. Wsparcie najbliższych w tak trudnej sytuacji jest wręcz niezbędne. Powinna to być jednak osoba, która będzie stanowiła dla Ciebie wsparcie podczas jazdy samochodem, a nie będzie generowała dodatkowego stresu poprzez nieodpowiednie komentarze.

Wykup dodatkowe lekcje w szkole dla kierowców

Aby poczuć się ponownie pewnie za kierownicą, najlepiej jest podszkolić swoje umiejętności. Wystarczy kilka jazd doszkalających, aby zobaczyć, że nie utraciłeś umiejętności bezpiecznego i sprawnego kierowania pojazdem. Należy jednocześnie uświadomić sobie, że nigdy nie będziemy w stanie wyeliminować wszystkich czynników odpowiedzialnych za wypadek drogowy. My możemy jechać poprawnie, ale inny kierowca może zachować się nieostrożnie. Szkolenie przypomni nam jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym będziemy w stanie zminimalizować skutki ewentualnego wypadku.

lekcje w szkole nauki jazdy

Jeżeli strach przed kierowaniem samochodem utrzymuje się długo, skorzystaj z pomocy terapeuty

Nie jesteś w stanie nawet wsiąść do samochodu, a co dopiero mówić o kierowaniu pojazdem? Nie są to dobre objawy. Jeżeli taki stan rzeczy utrzymuje się przez długi czas po wypadku drogowym, czas skorzystaj z pomocy terapeuty. Najczęściej u takich osób utrzymuje się w zaawansowanym stopniu zespół stresu pourazowego. Bez pokonania objawów, nie uda się przezwyciężyć lęku przed ponownym kierowaniem pojazdem. Dlatego tak ważne jest zgłoszenie się do terapeuty, dzięki któremu powrócimy do normalnego życia.