Rodzaje wypadków drogowych

W Polsce każdego dnia dochodzi do mniejszego lub większego wypadku drogowego. Im więcej kierowców, tym więcej możliwych niebezpiecznych zdarzeń drogowych. To naturalne. Każdy chciałby, aby do wypadków drogowych po prostu nie dochodziło, ale nie jest to takie proste. Każdy może odpowiadać jedynie za swoje zachowanie, a bardzo często niewinne osoby jadące poprawnie doznają poważnych uszczerbków na zdrowiu wskutek nieostrożnej jazdy innego kierowcy.

Każde zderzenie samochodu czy to z innym pojazdem, czy z drzewem lub słupem może mieć niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia i życia człowieka. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rodzaje wypadków mogą być wyjątkowo tragiczne w skutkach.

zderzenie dwóch samochodów osobowych

Wypadek, w którym inny kierowca wjeżdża w tył naszego samochodu

Jest to wypadek drogowy, na który kierowca, w którego uderza drugi samochód nie ma większego wpływu, chyba, że sam zachował się nieostrożnie, na przykład gwałtownie hamując. Jednocześnie, tylne uderzenia są najczęstszymi, do jakich dochodzi w miejskiej przestrzeni. Zdarzają się zarówno w korkach, jak i podczas zimowych warunków, gdy nawierzchnia drogi jest wyjątkowo śliska, a hamowanie często niemożliwe. Nawet przy stosunkowo niewielkiej prędkości, na oblodzonej drodze kierowca nie ma większego pola manewru, jeżeli nie jest dodatkowo przeszkolony w poruszaniu się po tak trudnych warunkach, a większość z nas nie jest.

Tył samochodu jest wyjątkowo niebezpiecznym miejscem, ponieważ właśnie tam znajduje się zbiornik paliwa, a w dodatku nie ma stref kontrolowanego zgniotu, dodatkowo zabezpieczających pojazd. Jednocześnie pragniemy uspokoić. Nowe samochody posiadają specjalne zabezpieczone przed wyciekiem paliwa baki. Zadbali o to producenci, aby uchronić kierowców przed poważnymi konsekwencjami tego typu wypadków.

Przykre konsekwencje bocznych uderzeń

Konstrukcja każdego samochodu jest dość specyficzna, a jego boczne elementy nie mają strefy kontrolowanego zgniotu, dlatego zarówno pasażerowie, jak i kierowca są tutaj najbardziej narażeni, szczególnie, gdy poruszają się starszymi modelami samochodów. Nowsze posiadają już zabezpieczenia w postaci bocznych poduszek powietrznych, których celem jest zminimalizowanie szkód wyrządzonych wskutek uderzenia bocznego, czy to w drzewo, czy przez inny pojazd. Dodatkowo, niektóre marki samochodów stosują specjalną konstrukcję foteli, aby w jak największym stopniu były w stanie ochronić osoby poruszające się autem przed poważnymi skutkami uderzenia bocznego.

Uderzenie przodem samochodu

W przedniej części samochodu znajduje się najwięcej zabezpieczeń, co teoretycznie powinno uchronić przed poważnymi skutkami wypadku. Jednocześnie trzeba podkreślić, że zderzenia czołowe często są tragiczne w skutkach, choć nie zawsze musi tak być. Tutaj wszystko zależy od prędkości, z jaką doszło do zderzenia. Podczas tego zderzenia pasażerowie jak i kierowca są chronieni pasami bezpieczeństwa oraz poduszkami powietrznymi. Ponadto, osoby znajdujące się wewnątrz samochodu są oddzielane od przeszkody deską rozdzielczą oraz przednią maską samochodu. To właśnie tam kumulowana jest największa siła uderzenia. Niestety, pomimo tych zabezpieczeń „czołówka” przy dużej prędkości nie daje pasażerom auta wielkich szans na wyjście z takiego wypadku bez większego uszczerbku na zdrowiu.

zderzenie czołowe

Statystyki wypadków, ich rodzaje, a także najniebezpieczniejsze sytuacje na drodze możesz sprawdzić tutaj: https://www.prawodrogowe.pl/informacje/statystyka/najgrozniejsze-rodzaje-wypadkow-drogowych.