Postępowanie podczas wypadku drogowego

Wypadek drogowy jest stresującym wydarzeniem dla każdego. Istotne jest jednak, aby wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji, aby nie stworzyć dodatkowego zagrożenia oraz we właściwy sposób pomóc poszkodowanym.

Postępowanie w przypadku kolizji drogowej

O kolizji można mówić wtedy, gdy jej skutkami są jedynie straty materialne wynikające z uszkodzenia samochodów czy innych przedmiotów znajdujących się na drodze lub w jej okolicach. Nie jest konieczne wzywanie do takiego zdarzenia drogowego policji. Wystarczy spisać oświadczenie, pod którym podpisze się sprawca, jak i poszkodowany. Jeżeli jednak, nie możesz wyegzekwować od właściciela drugiego samochodu dowodu tożsamości lub wyczuwasz od niego alkohol, natychmiast wezwij policję.

O czym jeszcze należy pamiętać w przypadku kolizji? Samochody należy ustawić w takim miejscu, aby nie zagrażały bezpieczeństwu pozostałych uczestników ruchu drogowego. Nie powinny one utrudniać swobodnego przejazdu innym pojazdom.

Postępowanie w przypadku wypadku drogowego

O wypadku drogowym mówi się wtedy, gdy doszło do poważnego zdarzenia na drodze, w efekcie którego są poszkodowani lub ofiary śmiertelne.

pomoc osobie poszkodowanej w wypadku drogowym

Podstawowe zasady, o których musisz pamiętać podczas wypadku drogowego:

  1. Sprawdzenie stanu poszkodowanych – należy ocenić, czy znajdujące się w Twoim samochodzie, jak i w drugim pojeździe osoby są ranne i przytomne. Natychmiast należy poszukać pomocy w najbliższym otoczeniu.
  2. Zadzwoń na policję pod numer alarmowy 112. Automatycznie zostaną powiadomione inne służby, w tym straż pożarna i pogotowie.
  3. Zadbaj o właściwe zabezpieczenie miejsca wypadku. Podstawą jest włączenie świateł awaryjnych i upewnienie się, że samochód ma zaciągnięty hamulec ręczny, a w stacyjce nie ma kluczyków. Te same czynności należy wykonać w drugim, poszkodowanym samochodzie, jeżeli drugi kierowca nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie ze względu na obrażenia. Należy upewnić się, że samochody nie stwarzają zagrożenia dla ruchu drogowego. Kolejnym krokiem jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego: w terenie niezabudowanym 30-50 metrów od pojazdów, na autostradzie 100 metrów od pojazdów, w przestrzeni miejskiej 1 metr za pojazdem.
  4. Pomóż wszystkim poszkodowanym – najważniejsze jest, aby zatamować krwawienie, a także przywrócić sprawność krążeniowo-oddechową. W tym celu należy wykonać RKO (zobacz, jak to zrobić: https://www.youtube.com/watch?v=fkH-tPfc7mA).
  5. Od wszystkich uczestników wypadku należy zebrać podstawowe informacje, takie jak polisy ubezpieczeniowe, dokumenty rejestracyjne.
  6. W miarę możliwości, zabezpiecz wszystkie ślady wypadku, które mogą pomóc policji ustalić, kto jest sprawcą wypadku. Najlepiej wykonać w tym celu zdjęcia, jak i poprosić świadków o pozostanie na miejscu aż do przyjazdu policji.
  7. Po każdym zdarzeniu drogowym, czy to kolizji, czy wypadku drogowym, należy zadzwonić do ubezpieczalni, aby zgłosić tę sytuację. Dzięki temu można będzie ubiegać się o odszkodowanie. Zadzwoń również po assistance, aby służby drogowe zajęły się Twoim uszkodzonym samochodem.

Szczegółowsze informacje o postępowaniu w przypadku wypadku drogowego znajdziesz tutaj.