Życie po wypadku drogowym

Nie jest łatwo zacząć żyć normalnie, gdy zdarzy się wypadek samochodowy którego jesteśmy albo sprawcą, albo ofiarą. Zmierzenie się z traumą oraz jej pokonanie nie jest proste. Często wymaga to dużej ilości czasu, a także wsparcia ze strony bliskich, a niejednokrotnie także specjalisty.

depresja po wypadku drogowym

Depresja to żaden wstyd

Po wypadku samochodowym, szczególnie tragicznym w skutkach, ciężko jest się pozbierać. Pojawiają się myśli, że nic już nie będzie takie jak kiedyś, nie widzi się szansy na poprawę sytuacji. Jedyną myślą, jaką ma się w głowie to chęć przespania tego wszystkiego. Depresja bardzo często pojawia się u osób po wypadkach samochodowych. Nie należy jednak tego się wstydzić. Rzecz ludzka. Jednocześnie nie należy lekceważyć objawów, jakie się z nią wiążą i jak najszybciej trzeba zgłosić się do psychoterapeuty po fachową pomoc. Warto walczyć o siebie, aby powrócić do normalnego życia jak najszybciej.

Nie bój się skorzystać z pomocy

Wsparcie po wypadku drogowym jest niezbędne zarówno od najbliższego otoczenia, jak i od specjalisty. Dostępnych jest szereg organizacji, które pomagają zarówno sprawcom, jak i ofiarom wypadków drogowych, a jednym z najlepszych przykładów jest program TRAKT, który pomaga pokonać objawy stresu pourazowego. Istnieje również wiele innych instytucji, które wyspecjalizowały się w pomocy osobom skrzywdzonym wskutek wypadku drogowego. Ponadto, prężnie działają gabinety psychoterapeutyczne, które pomagają pokonać traumę.

Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne

Jeżeli wskutek wypadku doświadczyłeś jakichkolwiek uszkodzeń ciała, niezbędna jest profesjonalna rehabilitacja, aby jak najszybciej powrócić do pełnej sprawności. Należy poddać się kompleksowym badaniom, które zalecają lekarze, aby wykluczyć uszkodzenia wewnętrzne.

rehabilitacja po wypadku drogowym

Oprócz uszkodzeń fizycznych, należy pamiętać także o możliwych uszkodzeni psychicznych, na przykład o PTSD, czyli zespole stresu pourazowego, który wiąże się z lękami, problemami z zasypianiem oraz innymi objawami uniemożliwiającymi prawidłowe funkcjonowanie. Konieczne jest skorzystanie z pomocy psychologa, który zaleci terapię oraz odpowiednie postępowanie.

Jak najszybciej wróć do pracy

Znalezienie sobie zajęcia jest podstawą, aby zacząć normalne życie. Należy wziąć jedynie tyle urlopu chorobowego, ile zaleca lekarz. Nie należy przedłużać tego czasu w nieskończoność, ponieważ jedynie się rozleniwisz i jeszcze bardziej zamkniesz w sobie. Wyjście do ludzi pozwoli choć na chwilę zapomnieć traumę i płynniej przejść do standardowych zajęć, które wykonywało się przed wypadkiem.

Znajdź pasję, której się poświęcisz

W trudnych chwilach warto pomyśleć przede wszystkim o sobie i swoich potrzebach. Jest to dobra okazja, aby znaleźć pasję lub spełnić marzenie, które do tej pory odkładało się w czasie. Dodatkowe zajęcie pozwoli zająć myśli, odstresuje Cię, a także sprawi, że do Twojego życia znów zagości radość.